20230118 091420

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στο ΕΠΑΛ Μεγαλόπολης

Την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του ΕΠΑΛ Μεγαλόπολης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να εκπαιδευτούν στην αντιμετώπιση καταστάσεων που χρήζουν άμεσης παρέμβασης (Πρώτες Βοήθειες). Το σεμινάριο με τίτλο «Αντιμετώπιση κρίσιμων περιστατικών στο σχολικό χώρο» οργανώθηκε από το σχολείο,  σε συνεργασία με την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αρκαδίας, στα πλαίσια του προγράμματος αξιολόγησης του 8ου άξονα (Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών – Συμμετοχή σε επιμορφωτικές δράσεις) .

Η εκπαίδευση –παρουσίαση πραγματοποιήθηκε από τους έμπειρους εκπαιδευτές της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης Αρκαδίας, τους κ.κ. Σπυρόπουλο Ιωάννη και Κόχρονα Παναγιώτη, πρόεδρο και μέλος του ΕΟΔ Αρκαδίας αντίστοιχα, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές ενημερώθηκαν στο πως να παρέχουν Πρώτες Βοήθειες σε άτομα που είναι σε κίνδυνο και σε καταστάσεις όπως ένα λιποθυμικό επεισόδιο, μια επιληπτική κρίση, ανάγκη υποστήριξης αναπνοής και κυκλοφορίας. Ειδικότερα συμμετείχαν οι μαθητές Τομέων Υγείας, Μηχανολογίας και Ηλεκτρολογίας, καθώς το μελλοντικό τους εργασιακό τους περιβάλλον απαιτεί συγκεκριμένα μέτρα προστασίας και διαχείριση κινδύνων και εκτάκτων καταστάσεων.

Το σχολείο ευχαριστεί τους διευθυντές κ. Νικήτα Δημόπουλο του ΑΗΣ 5 και κ. Σωκράτη Γαλάνη του Λιγνιτωρυχείου Μεγαλόπολης για τη συμβολή τους στην επιτυχή πραγματοποίηση του σεμιναρίου.

20230118 101734
20230118 102003